RUS | EST
65. aastat

60. aastat
loodus

hukk-ap

unisef

www.struktuurifondid.ee
Muudame maailm paremaks!
29.08.2007 a.

Artek15.juulist kuni 4.augustini Rahvusvahelises lastekeskuses „Aartekk“ toimus 6 rahvusvaheline laste ja noorte festival „Muudame maailma paremaks“. Selle festivali osavõtjateks oli enam kui 400 last ja noort maailma 27 riigist, nende seas ka Eestist. Kõik algas veel kevadel, kui Eesti Vabariigi Teadus-ja Haridusministeeriumi vahendusel saabus Narva Laste Loomemajja Ukraina saadiku  osavõtukutse. Loomulikult ei saanud meie sellist võimalust kasutamata jätta ning oma silmaga näha nõukogude ajast muinasjuttu-„Artekki“. Nii algas Eestis delegatsiooni komplekteerimine, mille koosseisus pidi olema 10 last ja üks täiskasvanu. Delegatsiooni koosseisu olid valitud Narva Laste Loomemaja erinevate ringid esindajad ning Kultuurimaja „Rugodiv“ rahvatantsurühma „Päikeseratas“ ja spordi-ja ballitantsu ansambli “Flamingo“ esinejad.

Festivali programm oli küllaltki tihe. Esimese viie päeva jooksul toimusid riikide kultuuriüritused, mille käigus delegatsioonid tutvustasid külalistele oma kultuuri ja traditsioone. Iga päev algas riigi- lippude heiskamisega ja lõppakordiks oli kontsert, millel delegatsioonid näitasid oma riikide loomingulist koloriiti. See oli osavõtjate jaoks kõigest loomingulise tutvuse algus. Pärast rahvuslikke kontserdiprogramme täitus laager „Lazurnõi“  vokalistide konkursi ajal heledate laste häältega. Konkurss oli korraldatud Eurovisiooni vormis, kus iga delegatsioon hindas esinejaid ja teatas lavalt konkurssantide hindeid. Esikoha saavutasid kaks delegatsiooni-Hiinast ja Moldovast. Peale selle, festivali raames toimus koreograafiliste kollektiivide pidu, folknäitus, hobby-klubid ja muudki huvitavat. Ükski üritus ei jäänud märkamatuks, sest laagris töötas pressikeskus, kus kirjutati artikleid ajalehtede jaoks ja filmiti festivali telepäevikut. Kõikide delegatsioonide lapsi, kes esindasid delegatsioone tervikuna, nimetati siin rahu saadikuteks. Just nendel lasus üks vastutusrikkamaid missioone, nimelt, juba esimestest foorumi päevadest alates alustasid need lapsed pöördumise koostamist maailma riigijuhtidele ja ÜRO Peaassambleele.
Selle leppe allkirjastamine toimus „Suuk-Su“ palees rahvusvahelises „Aartekki“ ajaloo muuseumis, kus asub kuulus maakera gloobus. Seda gloobust kroonib 126 lipuga kroon, just nii mitmest riigist on“Artekis“ käinud lapsi.
27 maa saadikud allkirjastasid festivali lõppdokumendi. Selle dokumendi kallal töötati rohkem kui kaks nädalat, diskussioonid haarasid mitmeid aktuaalseid probleeme; Mis liidab ja lahutab eri maade rahvaid? Mis takistab üles ehitama maailma , milles pole kohta vägivallale? Noored rääkisid lasteõiguste olemusest, vaatlesid omavahelises suhtlemises tolerantsuse olemust ja isegi pakkusid välja oma vägivallatu maailma mudeli, mis esitati diskussiooniklubi koosolekul. See pöördumine allkirjastati „rahu saadikute“ poolt ning ta esitati neljas keeles viimasel lõppüritusel – Rahu päeval.
Rahu päev startis Pöördumise allkirjastamisega ja pärast lühikest pressikonverentsi sujuvalt kasvas  üle laiahaardeliseks ürituseks. Laagri „Lazurnõi“ Puškini-nimelisel väljakul toimus suur näitus-laat, mida külastas Ukraina ekspresident Leonid Kutšma, UNESCO eriesindaja noorte talentide toetamises Ljudmila Kutšma, Ukraina minister perekondade, noorte ja spordi toetamise alal Viktor Korž, Ukraina kangelane Vladimir Komanov, Krimmi AV Ministrite Nõukogu esimees Viktor Plakida, Ukraina diplomaatilise korpuse esindajad.
Külalisi võeti vastu laulude ja tantsudega, kostitati rahvuslike hõrgutistega. Meie Eesti delegatsioon kohtus härra Sergejeviga – Eesti Vabariigi aukonsuliga Krimmi AV-s. Rahu Päev lõppes grandioosse kontserdiga, milles lõid kaasa peaaegu kõik festivalist osavõtjad. Vaatamata erakordselt tihedatele päevadele ja ürituste rohkusele, leidus aega delfinaariumi külastamiseks, ekskursiooniks Vorontsovi lossi Jaltas, matkale Aju-Dagi mäele, kus kõige vastupidavamaid nimetati „arteklasteks“ ja õppusteks hobby-klubides.
Hobby-klubide töö algas vahetuse teisel poolel ja meie delegatsiooni lapsed katsetasid oma võimeid makramees, geoloogide klubis, jalgpallimängus, muusika-ja raadioasjanduse valdkondades. Ja, mis on kõige tähtsam, suhtlemine paljude maade lastega oli pidev. Rahuldus ja uhkusetundega võime märkida, et pidulikul lõputseremoonial oli just Eesti delegatsiooni esindajal Jekaterina Krištalil austav missioon langetada festivali lipp.
Festival lõppes, kuid meie delegatsiooni jaoks ei ole sellega ürituse piir pandud. Käesoleval ajal me peame üle andma Eesti Vabariigi Presidendile pöördumise, mille allkirjastasid 27 maa Rahu saadikud.
 
« Prev.   Next. »

Webmaster pix