RUS | EST
65. aastat

60. aastat
loodus

hukk-ap

unisef

www.struktuurifondid.ee
Vilt
Tamara Klokova

Lisainfo: 2019/2020 õ.a.

Vanus: 10-26.a.; täiskasvanud
Õppetasu:
õpilased - 7 euro/kuus
täiskasvanud - 15 euro/kuus
Kontakt:
õpetaja Tamara Klokova
e-mail: tamara15@list.ru


* Vildi vanutamise ajalugu ulatub aastatuhandete taha. See on kõige ürgsem villa töötlemise tehnika, mis tekkis enne seda, kui inimesed õppisid kuduma ja heegeldama. Suure pindalaga esemete valmistamine, näiteks, elamute soojustamiseks mõeldud kangad ja katted, tuli valmistada meestel, sest see valmistamise protsess nõudis üsna suuri jõupingutusi.
Vilt on universaalne materjal, mida kasutasid vanast ajast paljud rahvad: alustades rändrahvastest nagu mõned Aasia rahvad, mongolid, hiina sõdurid, vanad roomlased. Teda valmistatakse ka käesoleval ajal nendes maades, kus on karm kliima.
Käesoleval ajal on vildi valmistamine muutunud Euroopas taas populaarseks ja käsitöö meistrid on avastanud selle tekstiilimaterjali töötlemise kogu võlu. Sellele materjalile on võimalik anda erisuguseid vorme, teha teda ruumiliseks, ehtida tikandiga, aplikatsioonidega, helmestega. Vildist valmistatud esemed olid originaalsed, töövõtted üsnagi lihtsad ja andsid tegijale piiramatul hulgal loomingulisi võimalusi. Kasutades erinevaid vildi vanutamise võtteid on võimalik valmistada erinevaid riietusesemeid: ülikonnad, pintsakud, vestid, aga kõige rohkem valmistatakse salle, õlarätte, mütse. Väga populaarsed on kotid, juukseklambrid, ehted, sussid jne. Samuti valmistatakse dekoratiivseid elemente kodu kaunistamisteks: lilli, vaaside dekoreerimise detaile, pannoosid, vaipu.
Narva Laste Loomemajas moodustati huviring „Vilt“ 2009. aasta septembris. Selleks ajaks pedagoogil Tamara Klokoval küpses idee avada uus käsitöö suund – vildi vanutamise õpetamine nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Ringis saab teha riideesemeid, pannoosid, aksessuaare, jalanõusid, mänguasju, suveniire, peakatteid, ruumide sisustuseks vajalikke esemeid.


Ringi õpilaste tööd (2013-2014 õ.a.)

Ringi õpilaste tööd (2011-2012 õ.a.)


Huviringid
 

Webmaster pix